0%

صیغه نامه

ازدواج موقت یا صیغه نامه چیست ؟

در این مقاله انواع ازدواج موقت و دائم را برای شما ارائه میدهیم، در ازدواج موقت هر زمان که به ازدواج شک کنیم و قصد دو طرف قابل تشخیص نباشد، اصل را بر دائمی بودن آن نکاح نمی­‌گذاریم و احکام مربوط به ازدواج موقت را جاری می‌کنیم.

بنابراین ابتدا به تعریف و شرایط ازدواج موقت و صیغه نامه می­‌پردازیم و هرچی غیر از این موارد باشد عقد دائم محسوب می­‌شود.

ازدواج موقت آثار حقوقی مهمی را در خصوص زوجین به وجود آورده، ازدواج موقت حقوق و تکالیف متعددی را برای آنها ایجاد می نماید ، ثبت کردن ازدواج موقت مهم و ضروری است.

صیغه نامه یا ازدواج موقت هم مانند عقد دائم در دفاتر ثبت ازدواج منعقد می گردد و سندی با عنوان عقد شرعی به زوجین داده می شود که دارای مندرجات و مشخصاتی می باشد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی ازدواج موقت یا عقد شرعی و مندرجات در سند صیغه نامه موقت یا شرعی می پردازیم .

صیغه نامه با مهربرجسته به چه معناست ؟

صیغه نامه با مهربرجسته برای رزرو هتل ها کاربرد بسیاری دارد، همانطور که میدانید در دین اسلام و قوانین جامع اسلامی صیغه یا ازدواج موقت امری قانونیست اما بنا بر دلایلی که انواع صیغه وجود دارد و زوجینی که بین خود صیغه موقت خوانده اند نمیتوانند آن را ثابت کنند.

به همین علت به یک برگه با مهر تایید محضر نیاز دارند تا بصورت کاملا شرعی و قانونی با صدور صیغه نامه موقت برای اثبات ازدواج موقت برای اسکان در هتل ها بتوانند حضور داشته باشند.

 قاعدتاثبت کردن ازدواج موقت یا همان صیغه نامه الزامی نمی باشد. و قانونگذار مجازاتی برای عدم ثبت آن در نظر نگرفته است. اما در همین قانون، در برخی موارد مرد موظف شده است تا صیغه نامه را ثبت کنند.

عقد نامه مقدم

صیغه نامه موقت چیست ؟

نکاح منقطع یا ازدواج موقت که به صیغه نیز معروف است، نوعی از ازدواج در مذهب شیعه است که در آن عقد ازدواج برای مدت مشخص و محدود با مهریه ای معلوم قرارداد بسته می شود و با پایان زمان، رابطه زوجیت منقضی می شود.

در ازدواج موقت نیازی به وجود کسی نیست و اگر سوالات را طرفین از همدیگر بصورت شفاهی بپرسند انجام میشود و یا میتوان از یه عاقد شخص سوم استفاده کنند.

چرا صیغه در ایران یک امر قانونی است ؟

ازدواج موقت یا صیغه، یک امر قانونی در ایران است که بسیار رواج دارد، نمی خواهیم در خصوص درست یا غلط بودن و مزایا یا معایب صیغه نامه بحث کنیم و این موارد را به شما می سپاریم.

می خواهیم بدانیم اگر کسی صیغه کرده باشد بطور مثال می تواند بدون مشکل در هتلهای ایران اقامت کنند یا حتما نیاز به ارائه عقدنامه دارد یا حداقل نام همسر باید در شناسنامه باشد؟ پاسخ این سوال کمی پیچیده است…

صیغه نامه قانونی است و چهارچوب آن در قانون تعریف شده است اما هنوز بسیاری از هتل های ایران قوانین سختی برای پذیرش صیغه نامه دارند و هتلهایی هستند که به هیچ عنوان پذیرش با صیغه نامه ندارند و قبول نمی کنند.

فقط میتوان قبل ان قوانین مخصوص آن هتل درباره صیغه نامه و ازدواج موقت را جویا شوید.

بررسی صیغه نامه از نظر قانون چگونه میباشد ؟

مستند به ماده 645 از قانون مجازات اسلامی «به منظور حفظ کیان خانواده ثبت واقعه عقد دائم، طلاق و رجوع طبق مقررات الزامی است، چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی مبادرت به ازدواج دائم، طلاق و رجوع نماید به مجازات حبس تعزیری تا یکسال محکوم می گردد»

لذا عقد ازدواج موقت یا همان صیغه بر خلاف ازدواج دائم؛ نیازی به ثبت نداشته و مجازاتی  مقرّر نشده است.

در ماده 1062 از قانون مدنی مقرر می دارد: نکاح واقع می شود به قبول الفاظی که صریحا دلالت بر قصد ازدواج نماید. منظور این است همین که طرفین عباراتی بکار ببرند.

که منظور آنها از این عبارات و کلمات ایجاد زوجیت و ازدواج باشد ازدواج موقت منعقد می شود، هم خود ایشان می توانند صیغه را جاری کنند و هم به دیگری وکالت دهند صیغه را جاری کند.

روند صیغه عقد با دو جمله :

عاقد فقط میتواند شخص عروس باشد.

اگر زن از مرد وکالت بگیرد و خودش صیغه نامه عقد را بخواند، این گونه بگوید:

ابتدا از طرف خود بگوید: «زَوَّجتُک نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم»

بعد بلافاصله از طرف مرد بگوید: «قَبِلتُ التزویج لموکِّلی (علی)»

معنی در این نوع صیغه :

خودم را به ازدواج تو درآوردم در مدت و مهر معلوم

قبول کردم این تزویج را از طرف موکلم

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *